Düzenli Olarak Yüzdüğünüzde Hayatınızda Neler Değişir?

Her yıl yaz ayları yaklaşırken birçoğumuz deniz, kum, güneş üçlüsünü bir arada bulabileceğimiz nefis bir tatilin hayalini kurarız. Suda doyasıya eğlenebileceğiniz, yorulduğunuzda ise altın kumlarda içeceğinizi yudumlayıp sevdiklerinizi seyredebileceğiniz bir tatil, eminiz ki sizin de hayaliniz. Ancak yüzüp eğlenmek ve sağlıklı aktiviteler yapmak için yalnızca yazı beklemeye gerek yok. Hemen yüzme kursumuza başlayarak kendinizi geliştirirken eğlenebileceğiniz bir aktiviteyi yaşamınızın parçası hâline getirebilirsiniz. Üstelik düzenli yüzmenin size neler kazandıracağını gördüğünüzde bu keyiften bir gün bile mahrum kalmak istemeyeceğinizden eminiz. Peki düzenli yüzdüğümüzde hayatımızda neler değişir? Gelin yüzmeyi rutin hâle getirdiğinizde neler kazanabileceğinize birlikte göz atalım.

Eryaman Yetişkin Yüzme Kursu

Sayısız Faydasıyla Yüzmek için Yazı Beklemeyin

Stres ve kaygı bozukluğundan omurilik rahatsızlıklarına kadar birçok konuda yüzme, uzmanlar tarafından sıkça önerilir. Hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan sayısız fayda sağlayan yüzme aktivitesi, düzenli hâle getirildiğinde ise vazgeçilmez olur. Yalnızca suyun üzerinde durmaktan ibaret olmayan yüzme, zihni ve bedeni koordineli şekilde çalıştırmayı gerekli kılar. Yani yüzerken çoğu zaman sadece eğlendiğinizi düşünseniz de büyük kas gruplarından parmak uçlarına kadar tüm iskelet ve kas sisteminizi verimli şekilde çalıştırmak için zihninizi de yorarsınız. Kollarınızı ve ayaklarınızı ayrı ayrı veya aynı anda çalıştırmanızı gerekli kılan bu spor sırasında kaslarınızı, kemiklerinizi, akciğerinizi, mantığınızı ve zihninizi geliştirebilirsiniz. Düzenli yüzdüğünüzde ruhunuzda ve bedeninizde görebileceğiniz değişikliklere daha detaylı bakmaya ne dersiniz?

  • Düzenli yüzmenin faydalarının başında kas gelişimi gelir. Vücudunuzdaki küçük büyük tüm kas gruplarını eşit şekilde çalıştıran yüzme sayesinde daha güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.
  • Birçok salon sporuna nazaran daha sağlıklı ve kalıcı kas gelişimi sağlayan yüzme, hayalinizdeki vücuda sahip olmanız için de ideal. Düzenli yüzdüğünde sporcu vücudu denilen daha fit, kaslı ve sağlıklı bir duruş kazanmanız işten bile değil.
  • Yüzmenin kas sistemine etkisi tabii ki yalnızca daha gelişmiş ve fit bir görünüm değil. Yüzerek daha esnek ve uzun kaslara sahip olmak mümkün. Hatta uzmanlar, esnekliği artırması nedeniyle daha kolay bir doğum için anne adaylarına da yüzmeyi sık sık öneriyor.
  • Kendinizi suya sırt üstü hafifçe bıraktığınızda üzerinizdeki yüklerden tamamen kurtulduğunuzu hissettiniz mi hiç? Eğer siz de bu keyfi bir kez de olsa yaşadıysanız suyun omurganızın üzerindeki tüm yükleri aldığını fark etmişsinizdir. Bu durumu yüzmenin omurganın üzerine binen yükü azaltarak kas, eklem ve kemiklerin ayrı ayrı veya bir arada çalışmasını sağlaması olarak açıklayabiliriz. Tam da bu nedenle uzmanlar, özellikle kemik iltihabı bulunan hastalara tıbbi tedaviye tamamlayıcı bir yöntem olarak yüzmeyi sıkça önerir.
  • Boş vakitlerinizi eğlenceli bir şekilde geçirirken kilo vermeyi de hedefliyorsanız yüzme tam size göre. Farklı kas gruplarını senkronize şekilde çalıştırmayı gerekli kılan yüzme, yağ yakımını hızlandırarak vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olur.
  • Yağ yakımının yalnızca kilo vermekle de ilgisi yok tabii. Yüzme sırasında ihtiyacınız olan enerjiyi ve yağı tüm kas gruplarından eşit şekilde almanız, kolesterol seviyenizin de dengede olmasını sağlayacak.
  • Yüzmenin tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi mutlulukla doğrudan ilgisi var. Ancak yüzerken nefes nefese kalmaya, ter dökmeye ve sakatlanmaya yer yok. Aksine yüzerken nefesinizi ve zihninizi kontrol altında tutarak sakinleşebilirsiniz. Üstelik yüzme, gün içindeki diğer işleriniz için de zihin açmanın en eğlenceli yolu.
  • Düzenli yüzmenin faydalarından biri de akciğer kapasitesini genişletmek. Vücudunuz, yüzerken her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunuz miktardaki oksijeni sağlamak için solunum hızını ve derinliğini artırır. Ayrıca daha uzun süre yüzmek veya dalmak için egzersiz yapmak da akciğer kapasitesini genişletir.
  • Yüzmeyi hayatının bir parçası hâline getirmek, uyku problemleri yaşayanlar için neredeyse bir kurtarıcı. Her gün yüzerken harcadığınız enerji sayesinde başınızı yastığınıza koyduğunuz gibi uyuyabilir, sabahları da dinç kalkmanın keyfini sürebilirsiniz. Bir de küçük sır verelim: Yüzmek, bir türlü uykuya dalamayan, geceleri sık sık uyanıp ağlama krizleri geçiren bebekler ve küçükler için de derin uykunun formülü!

Düzenli yüzmenin faydaları, kişinin ihtiyaçlarına ve problemlerine göre de artacaktır. Zira birçok rahatsızlığın alternatif tedavisi için önerilen yüzme, kişilik inşası için de oldukça faydalı. Düzenli egzersizlerle iyi bir yüzücü olabilir, başarma ve yeterlilik hissiyle daha özgüvenli bir duruşa sahip olabilirsiniz.

düzenli yüzmenin faydaları

Yüzmeyi Hayatınızın Bir Parçası Yapmak için Eryaman’nın En İyi Havuzunu Keşfedin

Siz de yüzmek için yazı beklemek istemeyenlerdenseniz kesinlikle çok fazla benzer yönümüz var. Bir de yüzme becerilerinizi geliştirmek ve daha iyiye gitmek istiyorsanız birbirimize katabileceklerimiz de bir hayli fazla. Nasıl mı dersiniz? Eğer iyi birer yüzücü olmanın yanı sıra her seferinde kendinizi yenilenmiş ve başarmış hissedebileceğiniz bir aktivite arıyorsanız sizleri İnan Yüzme Kursu’na bekleriz. Yeni, modern, donanımlı ve güvenli havuzumuzda birebir ve grup dersleri alarak yüzme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yüzme, çoğu kişi için suyun kaldırma kuvveti nedeniyle herkesten ve her yerde öğrenilebilecek bir yeti olsa da bu işin ilkesi, güvenlik ve uzmanlık! Özellikle yüzmeyi hiç bilmeyenler için güvenli bir ortamda ve işin profesyonellerinden eğitim almak bir hayli hayat kurtarıcı. Bir de su korkunuz varsa birebir derslerimizde suyla yeniden tanışıp onu kucaklayabileceğinizden eminiz. Üstelik 6 aydan 70 yaşına kadar tüm bireyler için düzenlediğimiz özel programlarımız sayesinde suyla iç içe olmak sandığınız kadar zor veya korkutucu değil. Eryaman’da en iyi eğitimi ve havuzu sağlayan kursumuz sayesinde yüzmek için yazı beklemeden bu keyfi hayatınızın bir parçası hâline getirebilirsiniz.