Yüzmenin Önemi

Gün geçtikçe gelişen dünya da hemen hemen herkes yüzmenin önemi ni bilmektedir. Bu yüzden yüzmeye olan ilgi sürekli olarak artmaya devam etmektedir. Yüzmenin sadece spor olarak değil, rehabilitasyon ve tedavilerde de faydalarının olduğu bilinmektedir. Doktorların; duruş bozuklukları, kas güçlendirilmesi gibi rahatsızlıklar da önerdiği spor dalıdır yüzme. Vücuttaki tüm sistemlere hitap eden bu branş sayesinde kişiler de rahatlama ve dinlenmede söz konusu. Çünkü vücudumuza su molekülleri temas ettikçe vücutta masaj etkisi yaratarak vücudu dinlendirir.

Bu nedenle yüzme başka branşlarda da olduğu gibi toplum için sosyal bir yapı haline gelmiştir. Yüzme branşı çoğu ülkelerde ve spor çatısı altında büyük ilgi görüyor ve müsabakalara hazırlanmak için sporcular yetiştiriliyor. Birçok özel kurum ve kuruluşlar yüzmenin önemini ve faydalarını anlatmak için seminerler düzenliyor ve giderek yüzme tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Bu özel kurum ve kuruluşlar tarafından verilen eğitimler sayesinde bireylerin yüzme ile hiçbir sorunu kalmamaktadır.

Yüzmeyi öğrenen bir kişi farklı bir yer olan suyun içerisinde yaşamayı öğrenmiştir demektir. Su da yaşayabilen herkes güneş su ve havanın vücuda etkilerini iyi bilir. Çünkü yüzme ile vücudun dış etkenlere karşı etkili ve sağlıklı olmasını sağlar. Bu da vücut direncini arttırdığını gösterir.

Yüzmek eylemi kan dolaşımını arttırdığı için kalbe giden kan akışını da hızlandırır. Böylelikle daha sağlıklı bir dolaşım sistemine sahip olursunuz. Ayrıca yüzmek ile kilo kontrolünüzü elinize almış olursunuz. Çünkü 2 saat yüzmek size 1000 kaloriden fazla kalori yaktırır. Vücudu sıklaştırır ve daha kuvvetli kas sisteminizin olmasını sağlar.

yüzmenin önemi
inan yüzme ile yüzmenin önemi

Çocuklarda Yüzmenin Önemi

Yüzme esnasında yer çekimi neredeyse hiç yoktur. Tüm kas grupları birbirleri ile bir uyum içerisinde çalışır. Sudaki dirence karşı olarak yapıldığı için vücudunuzu yıpratmadan gelişimi sağlar. Böylelikle kas gruplarını simetrik ve dengeli bir şekilde geliştirir. Bu nedenle çocukların vücutlarının gelişmesinde yüzmenin önemi nin büyük ölçüde etkisi vardır.

Bütün küçük yaşlardaki çocukların yüzmesi önerilir. Yüzme çoğu gelişmiş ve gelişen ülkelerde ilkokuldan itibaren zorunlu ders olarak verilen bir spor branşıdır. Yüzmenin diğer branşlardan kendisini ayıran en önemli özelliği; suyun üzerinde kalabilmek için ellerin ve ayakların aynı anda veya farklı farklı kullanılmasıyla vücudun hareket etmesi için enerji harcamasidir. Başka farkları da vardır. Örneğin su da harekete engel olan sürtünme kuvvetini yenmek ya da aza düşürmek için gereken etkenler.

Bir de suyun solunum etkisi vardır. Bu şu demektir; su üzerinde nefes alıp vermek daha zordur. Çünkü suyun baskısı altında kişi daha zor nefes alıp vermektedir. Yani bir mesafeyi yüzmek için sarf ettiğiniz enerji miktarı, koşmak için sarf ettiğiniz enerji miktarının minimum 4 katıdır. Bu nedenle de yakmış olduğunuz kalori harcamış olduğunuz enerji yüzme yapan bireylerde normal fitness hareketlerine göre daha fazladır.

İletişim

Bizlere 0530 877 8952 numaralı telefondan ya da @inanyuzme instagram sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca eryaman ve Çayyolundaki diğer branşlarımız için ise branşın üzerindeki bağlantı ile web sayfalarımıza ulaşabilirsiniz. Eryaman yüzme, Ankara yüzme, eryaman pilates, eryaman kick boks, çayyolu pilates ve çayyolu kickboks.

Diğer yazılarımızı okumak isterseniz makaleler (blog) sekmesinden tüm yazılarımıza ulaşabilirsiniz.