Eryaman Yüzme İle Enerji Metabolizması

Sizlere bu yazımızda eryaman yüzme ile enerji metabolizması hakkında bilgiler vereceğiz.

Eryaman Yüzme İle Enerji Metabolizması
Eryaman Yüzme İle Enerji Metabolizması

Bir kasın kasılabilmesi için enerjinin kaslarla depolanması gerekir. Böylece gerektiğinde bu depo enerjinin serbestleşerek kas kasılımını sağlaması gerekir. Enerjinin depolanması ve serbestleşmesi sürecine genel anlamda “metabolizma” denir. Antrenmanların; “buna benzer fonksiyonların daha etkin bir şekilde sağlanması” gibi genel amacı vardır.

Kas aktivitesi için gerekli potansiyel enerji kasların içinde depolanmıştır. Enerji; inorganik fosfat ve diğer kimyasal maddelerin moleküllere tutulan bağında depo şeklindedir. Kas lifi sinir impulsu (uyarımı) ile uyarıldığı zaman bu bağ kopar ve enerji serbestleşir. Bu serbest enerjide, kas kasılmalarının mekaniksel işlevini desteklemekte kullanılır.

Enerji içeren en önemli 4 kimyasal bileşik; ATP (Adenosin TriPosfat), PC (Creatin Fosfat), glikojen ve yağlardır. Bu dört madde kas hücrelerinde depolanmıştır. Glikojen ayrıca karaciğerde depolanır ve kaslara kan yolu ile taşınır. Fazla gelen yağlar, vücutta adipoz dokuda (yağ dokusunda) depolanır ve gerektiğinde kanla kas liflerine taşınır.

Kas liflerinin kullandığı serbest enerji sadece ATP’nin yıkılmasıdır. Parçalanarak enerji veren ATP, diğer bileşiklerden yeniden ortaya çıkar. Böylece kas kasılması uzun süre devam eder.

ATP; adenozin ve üç fosfat bağından oluşur. Her bağ, kas kasılması için potansiyel enerji kaynağı içerir. ATP’nin basit kimyasal yapısı şu şekildedir.

                                                     ATP = Adenozin~P~P~P

Bir kas lifi sinir impulsu ile uyarıldığı zaman lif içindeki aktin ve miyozin molekülleri birleşir. Bu birleşme  ATPase enzimini (ATP’yi parçalayan ya da ATP’den bir fosfat bağını koparan enzim) aktive eder.

Böylece; bir ATP molekülünden bir fosfat bağı kopar. Böylece iki fosfatlı adenozin; ADP ortaya çıkar. Ayrılan bağdaki enerji serbestleşir. Bu da kasılma için kas liflerinde güç kaynağı olur. ATP’nin parçalanması ve kas kasılması için enerjinin serbestleşmesi;

 ATP + ATPase ⇒ADP+P+Enerji        Enerji + (Aktin + Miyozin)=Kas Kasılması

Her kas hücresi sadece bir ya da iki kasılma yetecek kadar ATP’ye sahiptir. Bu nedenle, yüzücülerin suya atladıktan sonra birkaç metreden fazla yüzmeleri için ADP tekrar ATP’ye dönüşmeli ve böylelikle kas kasılmasının devamı için elde mevcut ATP bulunmalıdır. Bu dönüşüm, ATP’nin parçalanması ile kaybedilen serbest enerji ve fosfatın yer değiştirmesini gerektirir. Fosfatın yer değiştirmesi için gerekli üç metabolik ürün vardır. Bu üç metabolik ürün için diğer yazılarımız arasında bulabilirsiniz.

İletişim

Bizlere 0530 877 8952 numaralı telefondan ya da @inanyuzme instagram sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Direkt üç metabolik ürün yazımıza ulaşmak için lütfen tıklayınız. Diğer branşlar içinde yine aynı telefon numarasında ya da her branşın üzerindeki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Eryaman Pilates, Çayyolu Pilates, Eryaman Kickboks, Çayyolu Kickboks, Çayyolu Cimnastik, Eryaman Masaj ve Çayyolu Masaj