İnan Yüzme ile Yüzmeye Başlangıç

İnan Yüzme ile Yüzmeye Başlangıç

İnan Yüzme ile Yüzmeye Başlangıç, yeni başlayanlar için yüzme kabiliyeti, yüzme şekillerinin teknik inceliklerini öğrenmekten daha önemlidir.  Yüzmeye başlangıçta öncelikle ayak vurmalar esas olarak öğrenilmelidir. Kol çekme hareketlerine ise suda kayma sağlandıktan sonra geçilmelidir. Kollar süratli bir devirde hareket ettirilmelidir. Bu nedenle ayaklar erken vuruş sebebi ile yeterli ilerleme hızına mani olmasın.

Özellikle başlangıçta altı ile sekiz metre aralıklar ile yüzülür. Yüzmenin ana kaidelerini öğretmede amaca ulaşmak için havuz kenarları tercih edilmelidir. Yani öğrencilerin kuralları kısa sürede öğrenebilmeleri için ilk eğitim, öğrencilerin ihtiyaç anında havuz kenarlarından kolaylıkla tutunabilecekleri kısa mesafe ve dar alanlarda yapılmalıdır.

Temel kuralları göğüs veya kalça hizasında derinliğe sahip suda öğretmek daha uygun olur. Öğrenmenin hedefi 25 cm aralıklar geride bırakacak şekilde defalarca tekrarlanmalıdır.

Oyunlar, yardımcı malzemeler öğrenmeyi destekleyecek ve hataları en düşük seviyeye indirmede çok yardımcı olacaktır. Bununla beraber öğrenmenin bu safhasında gerçek stili bulmak için daima bir boşluk bulunmalıdır. Yüzmeye yeni başlayanlar kısa zamanda düzelen teknik ile yüzme stillerini öğrenme imkanı bulacaktır. Hatasız bir teknik ile yüzmek uzun zaman çalışmalar sonucunda ortaya çıkar. Hızlı yüzmek ise ancak stiller hakkında kazanılan doğru teknik bilgiler ile sağlanır.

İnan Yüzme ile Yüzmeye Başlangıç

Bir şeyi nasıl öğretir ve öğrenirim? sorusunun metodunda aşağıdaki prensiplere uymak mecburidir.

  • Kolayından başlanarak zoruna,
  • Kısasından başlayarak uzun mesafelere.

Hangi yüzme çeşidi ile başlanması gereğinin sorusu hedefe ve isteklere bağlıdır. Genellikle okul ve öğretmen planları serbest yüzmeyi ön görürler. Yüzme dersleri kızları ve erkekleri ayırmadan gruplar halinde uygulanması öğrenimi kolaylaştıracaktır. Grup ayrımı yalnızca yüzme seviyelerine göre yapılmalıdır. Çünkü yeni başlayanlarda herhangi bir metod ve teknik hareket farklılıkları yoktur. Karar verilecek olan konu daha çok alıştırmalar, çalışma havuzu ve zamandır.

Diğer yazılarımızı okumak için arşiv ya da makaleler menüsünden ulaşabilirsiniz. 0530 877 8952 numaralı telefondan detaylı bilgi için bizleri arayınız. Ayrıca tesislerimizde sadece yüzme eğitimleri yanı sıra pilates ve kickboks eğitimleride verilmektedir.

0-36 ay bebek eğitimleri için detaylı bilgi almak için @inanyuzme instagram adresi ya da 0530 877 8952 numaralı telefondan alabilirsiniz.