Yüzme Öğrenimi

Yüzme Öğrenimi

Yüzme öğrenimi nin insan yaşamında önemli bir yeri vardır. Bu branş yalnız spor olarak değil, boş zamanları değerlendirme, güç kazanma, rehabilitasyon hatta bazı hastalıkları tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Yüzme vücut kaslarının simetrik biçimde ve dengeli gelişimini sağlar. Aynı zamanda yüzme sporunda çalışmayan adale grubu yoktur. Su içerisinde düşük eforla yüzüldüğü zaman bile az kuvvetle ve kolay hareket edilir. Bunun yanısıra insana güven ve disiplin duygusu aşılar, dimağı dinlendirir.

yüzme öğrenimi eryaman
yüzme öğrenimi eryaman

Yurdumuzun 4/3’nün denizlerle çevrili olmasına rağmen uygulama alanları çok az olduğundan önce küçük yaşta yüzmeyi öğretmek gerekir. Yüzme öğrenimi için en uygun yer çırpınma havuzlarıdır. Çok kısıtlı olmasından dolayı 1.80 cm havuzlarda yüzmeyi öğretmek çocuklara bazen zor olmaktadır. Bu sebepten dolayı öğrenimin başlangıcında çeşitli rizikolara girmeyi mecbur kılmaktadır. Yüzme öğrenimi ni küçük yaşlara öğretilebilinecek en uygun yer çırpınma havuzlarıdır. Böyle bir yerde en azından çocukların ayağı yere değdiği için kendilerini güven içerisinde hissetmektedirler. Bu güven duygusu ile çocuk kendini yüzme öğrenme ortamında bulunacaktır.

İnan Yüzme kursu olarak Eryaman ve Çayyolu yüzme kurslarımızda verdiğimiz bireysel (özel) derslerde hem çocuk hem de yetişkin derslerimiz vardır.  Bu sayede kişilere özel programlanan dersler ile sizlere kolaylıkla yüzme yeteneğini kazandırmaktayız.

Yüzme Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1- Yemekten hemen sonra yüzmemelisin, 2 saat aradan sonra suya girmelisin.

2- Terli iken suya girme, vücudunu soğuk duşun altında soğut

3- Duşta iyice temizlen

4- Havuza girmeden önce tuvalete gir

5- Suda üşümemek için sürekli hareket halinde ol

6- Su içerisinde oyun oynama ve bağırma. Gerçek çalışma esnasında buna zaman yoktur. Şaka bile olsa imdat isteminde bulunma.

7- Havuz etrafında oyun oynama, kayıp düşebilirsin.

8- Kimseyi suya itme, suda batırma, herkes iyi yüzücü olmayabilir.

9- Sınıf veya grup antrenmanında hocanın istemlerini dinle. Giderken ona haber vermelisin.

Her sene bir çok insan boğulmaktadır. Bu nedenle bütün kız ya da erkek çocuklar erken yaşta yüzmeyi öğrenmelidir.

Önemli olan yalnızca yüzmek değil, doğru ve iyi bir yüzme öğrenmektir. Çünkü iyi bir yüzme stili çok daha fazla zevk verir. Başarılı olmanız için sistemli ve sürekli olarak antrenman yapmanız şarttır. Haftada en az iki defa havuza gidin. Her çalışmayı pekişene kadar tekrar edin. Antrenman kısa mesafeler şeklinde sık tekrar biçiminde olmalıdır. Böylece uzun yüzmelerle elde edebileceğin başarıya daha çabuk ulaşırsınız.

Pilates ve kickboks derslerimiz için lütfen bağlantılı linklere tıklayınız.