Eryaman Yüzme Kursu İle Fiziksel ve Zihinsel Gelişim

Eryaman Yüzme Kursu İle Fiziksel ve Zihinsel Gelişim

Eryaman Yüzme Kursu İle Fiziksel ve Zihinsel Gelişim sürekli olarak devam etmektedir. İnan yüzme eğitiminde öğrencilerde ki fiziksel ve zihinsel gelişimi şu şekil de sıralayabiliriz:

Eryaman Yüzme Kursu İle Fiziksel ve Zihinsel Gelişim
Eryaman Yüzme Kursu İle Fiziksel ve Zihinsel Gelişim

Bireyin kemik boy ve eninin deki artış ve iç orgların hacimce büyümesinden dolayı vücuttaki kilo artışı ve vücut boyundaki artış fiziksel gelişim olarak tanımlanabilir. Bunların yanı sıra bu fiziksel gelişim esnasında dokuların beslenmesi beyninde hacimce büyümesi ve gelişmesi anlamına gelir.

Doku beslenmesinin dolaşım sistemiyle doğrudan ilgili olması sebebiyle, dolasım sisteminin çalışma performansı ile fiziksel gelişim doğru orantılıdır. Dolaşım siteminin çalışma prensibi birçok etkene bağlı olmakla birlikte, bu etkenlerden en önemlileri, kan dolaşım hızını etkileyen kan debisi ve yer çekimidir. Yapılan her spor kan dolaşımını hızlandırmaya etki olarak genel geçerliliği kabul edilmiş bir gerçektir. Bunun yanı sıra yüzme sporunun diğer branşlardan farklı olarak yer çekimine karşı direnç oluşturan bir ortamda ve horizontal yani yatay pozisyonda yapılır. Suyun yer çekimine karşı direnç oluşturması dolaşım siteminin daha rahat çalışması ve buna bağlı olarak kan debisinin yüksek olması yanı sıra yatay pozisyonda yapılmasından dolayı bütün dokuların aynı anda ve yeterince beslenebilmeleri gibi avantajlar sağlar.

Bu bilgilere dayanarak yüzme sporunun dolaşım sistemi dolayısıyla, doku beslenmesini yani bireyin fiziksel ve zihinsel gelişimine olumlu yönde katkısı olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Eryaman ve Çayyolu şubelerimizde verdiğimiz eğitimler ile, tüm öğrencilerimiz de öğrenim süreçlerinde ki fiziksel ve zihinsel gelişmelerden söz ettik. Firmamız Çayyolu şubemizde kickboks, cimnastik ve reformer pilates hizmetleri de verilmektedir. Yüzme kursu için detaylı bilgiye @inanyuzme instagram sayfasından ya da 0530 877 89 52 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Çayyolu Pilates ve kickboks için ise @cayyolu_pilates instagram sayfamızdan, 0312 240 44 43 numaralı telefonumuzdan ya da www.cayyolupilates.com internet sitemizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile yazımıza son veriyoruz. “Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz.” Bu nedenle yaptığınız egzersizleri sadece fiziksel olarak görmeyin zihinsel olarakta birden fazla etkilerini hissedeceksinizdir. Diğer önemli bilgiler için arşivimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

KAYNAK:

  1. Troup JP. The Pshysicology And Biomechanics of Swimming. Clinic in Sport Medicine. 1999

inan yüzme su korkusu