Yüzme Sporunun Etkileri

Yüzme Sporunun Etkileri (Solunum Yolu, Kan Basıncı ve Vücut Kompozisyonu)

Bu nedenle yüzme sporunun etkileri saymakla bitmez. Ama biz öncelikle yüzme nedir onu anlatalım daha sonra etkilerine geçelim.

Yüzme sporu su içinde yapılan ve bedensel gelişimi en mükemmel şekilde etkileyen nadir sporlardan bir tanesidir. Yerçekimi özelliğinin neredeyse sıfıra indiği yüzme sporu, bu sporu yapanların tüm kaslarının bir ahenk ve uyum içinde çalışmasını sağlar. Suyun direncine karşı yapıldığı için yıpratıcı etki göstermeden vücut direncini arttırır. Aynı zamanda fizik tedavide kullanılan nadir sporlardan biri olan yüzme sporu vücut kaslarının simetrik ve dengeli bir biçimde gelişimini sağlar.inan yüzme

Yapılan her spor dalının oksijen harcattığı, damarları genişlettiği, kalp atışını kuvvetlendirdiği tartışılmazdır. Fakat yüzme sporu, yatay pozisyonda yapıldığı için kalp ve dolaşım sistemi daha rahat çalışır. Bundan dolayı diğer sporculara oranla yüzücülerin dolaşım sistemi daha düzenlidir.

Genel olarak yapılan literatür taramalarından elde edilen sonuçlara göre, yüzme sporunun 12–15 haftalık orta şiddette yapılan antrenmanlar sonucunda bile zorlu vital kapasiteyi (FVC) ve buna bağlı olarak birinci saniyedeki zorlu ekspirasyon hacmini (FEV1) ve maksimum istemli ventilasyonu (MVV) değerini arttırdığı kabul edilmektedir. Yüzücü yatay pozisyonda bulunduğundan, ciğerlerinin üst kısmına da hava girer. Böylece diğer sporlara göre vital kapasite yüzücülerde daha fazla gelişmiştir.
Böylelikle yüzme sporunun solunum fonksiyonlarına, kan basıncına ve vücut kompozisyonuna etkisi olduğu görülmektedir. İnan Yüzme olarak sizlerin hem sağlığı hem de öğrenim süreçlerinizi hızlandırmak için akademik yönden sürekli kendimizi yenilemekteyiz. Sizlere verdiğimiz eğitimler boyunca hem vücut kompozisyonunuzu düzeltiyoruz hem de kan dolaşımını ve solunum fonksiyonlarına olumlu etkiler de bulunuyoruz. Çocuk ve yetişkin yüzme derslerimiz için bizlerle iletişime geçmeyi unutmayın. Mustafa İnan ÖZANT önderliğin de deneyimli kadromuz ile sizlere Çayyolu ve Eryaman şubelerimizde görmekten mutluluk duyarız. İlk derste görüşmek üzere..

Kayıt ve detaylı bilgi için 0530 877 8952 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ya da iletişim bölümünden destek hattımıza bağlanabilirsiniz. Güncel fiyat listemiz için lütfen tıklayınız. Eryaman ve Çayyolu şubelerimiz de aktif olarak eğitimlere devam edilmektedir.