Hidrofobi – Su korkusu nasıl yenilebilir?

Peki Hidrofobi – Aquafobi – Su Korkusu nasıl yenebiliriz?

 

Su korkusu (Hidrofobi)’yi nasıl yenebilirsiniz? İnan Yüzme olarak; Eryaman da size sudan kaynaklı korkularınızı nasıl yenebileceğinizi anlatacağız. Bunun için yazının devamını okuyalım.

1- Başarmanın yarısı inanmak ve istemektir.

Gerçekten yüzmek istiyor muyum sorusuna evet cevabını verebilmek ve yüzmeyi ne sebeple yapmak istediğinizin cevabını bulun kendinizde. Kendinize inanın ve güvenin. Profesyonel olarak almış olduğunuz eğitimlerle yüzmeyi rahatlıkla yapabileceğinize kendinizi inandırın. Her iş gibi yüzmekte çaba isteyen bir eylemdir.

2- Kendi hedeflerinizi belirleyin 

Hidrofobi (Aquafobi)’nin yani su korkusu nun derecesine göre kendinizin ulaşabileceği hedefler belirleyin. Güvenebileceğiniz bir eğitmen bulun. Eğitmen hem size uyum sağlayabilecek hem de hedeflerinize ulaşmakta kolay yolu gösterebilecek birisi olmalıdır. Eğitmenin size verdiği güven sayesinde ondan komut almayı kabullenip daha rahat bir eğitim aldığınızı farkedeceksiniz. Eğitmen ile iletişimden sonrası sizi teşvik edecek havuz ekipmanları (bone, gözlük, mayo vb.) alın. Böylelikle hırsınız sizi eğitimi almak için teşvik edecektir.

3- Her ders sizin için en önemli derstir.

Dersleri aksatmamaya özen gösterin. Yapamıyorum diye derslerinize girmekten vazgeçmeyin. Eğitim boyunca almış olduğunuz bilgileri pratik yaparak geliştirmeye çalışın. Ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar çabuk hedefe ulaşırsınız. Öğrenme sürecinin kısalması kalan derslerde stil tekniklerinin detayları için size fazladan kalan süre olarak geri dönecektir. Pratik yaparak geçen zaman içerisinde vücudunuz su da artık hangi hareketleri yaptığınızı kafanızda kurup bu hareketleri otomatikleştirerek sizi yüzmeye başlatacaktır. Refleks haline dönüşen ayak vuruşları ve kol çekişleriniz ile yüzmenin aslında kolay olduğunu sizlerde göreceksiniz.

4- Derslerin aralığını uzun tutmayın

Ders aralığını uzun tutarak havuzdan soğumayın. Çünkü araya giren zaman size bahaneler bulmaya yol açacaktır. Ders aralıklarını azaltarak su ile ilişkinizi artıracak hem hidrofobiyi yenmenize yardımcı olacak hem de bağlantılı olarak yüzmeye olan gayretinizi arttıracaktır.

5- Bahaneler üretmekten kaçının

Kendinizin ürettiği bahaneler yüzmeye olan inancınızı yıkar ve gün geçtikçe yüzme isteğinizi kaybedersiniz. Gelen öğrencilerin genel olarak bahanesi suyun soğuk olmasıdır. Her havuzun belirli bir sıcaklıkta olması gerekmektedir. Fazla sıcak su bakteri üretmeye başlar ve rahatsızlıklara neden olur. Su soğuk hasta olurum, bu aralar çok yoğunum gelemiyorum, iş yerinde çok çalıştık yoruldum gibi bahaneler üretmekten kaçının. Derslerinize zamanında gelmeye özen gösteriniz, iptal etmeyin ve ertelemeyin.

6- Zaman ayırın

Mümkün olduğu kadar eğitim aldığınız yere erken gelmeye çalışın diğer yüzen bireylere bakıp ilham alın. Videolar izleyin teknikler hakkında bilgi sahibi olun.

 

İnan Yüzme ile Eryaman yüzme kursu olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Kurucumuz Mustafa İnan ÖZANT ve ekibi ile ilk derste görüşmek dileğiyle..

inan yüzme