Eryaman Bebek Yüzme Eğitimi

Suya bırakıldığı gibi yüzmeye başlayan bebek videolarına mutlaka rastlamışsınızdır. Siz de böyle videoları izlerken kendinizi “Benden iyi yüzüyor!” demekten alıkoyamıyorsanız işin sırrı çok basit! Anne karnındayken içi sıvı dolu bir kesenin içinde hayata tutundular. Doğduktan sonra da suya bu denli alışık olmaları son derece doğal. Dokuz ay boyunca bu işin idmanını yapan bebekler, suya çok çabuk adapte olabiliyor. Ancak bunun doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünmek de pek doğru değil tabii ki!

Bisiklet sürmek, yazı yazmak, okumak, yüzmek… Birçok alışkanlığı küçük yaşlarda edinmenin kolaylığı herkesçe kabul edilen bir gerçek. Çocukluk çağlarında algının açıklığı, bedenin esnekliği ve yeni şeyler öğrenme hevesi de bu tarz alışkanlıkları edinmede büyük kolaylık sağlıyor. Bu sebeple yüzmenin henüz bebekken öğrenilmesi uzmanlar tarafından da sıkça öneriliyor. Üstelik bebek yüzme eğitiminin küçüklerin hem fizyolojik hem de psikolojik gelişimine olumlu etkileri yadsınamaz. Bir de tatile gittiğinizde tüm sevdiklerinizle herhangi bir endişe yaşamadan eğlendiğinizi düşünün. Suda doyasıya eğlenme fikrinin sizi de çocuklarınız için bebek yüzme dersi almaya yönlendireceğine eminiz.

Bebeğinizin suda doğuştan gelen bir yetenek gibi özgürce hareket edebilmesi düşündüğünüz kadar zor değil. Bu nasıl mı mümkün? Eryaman bebek yüzme kursları ve yüzmenin faydalarıyla ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

bebek yüzme Eryaman Ankara

Sağlıklı Bir Gelişim için Bebeklik Çağında Yüzme Eğitimi Almanın Faydaları

Yüzme eğitimini henüz bebekken almaya başlamak, ilerleyen yaşlarda da su içerisinde özgürce hareket edebilmeyi doğuştan bir yetenek saymak için yeterli bir sebep. Hatta bebek yüzme eğitiminin her detayına hakim olunan bir yetenek kazanmanın ötesinde de faydalı var. Sağlıklı bir psikolojik ve fizyolojik gelişim için bebeklerde yüzmenin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Kolların ve bacakların birbiriyle uyumlu veya bağımsız şekilde çalıştırılmasını destekleyen yüzme aktivitesi, bebeklerde kas gelişimini olumlu etkiler. Yüzmenin kas sistemine etkisi hakkında makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz.
 • Kol ve bacak koordinasyonunu güçlendiren yüzme eğitimi, bebeklerde bilişsel işlevselliği artırır. Griffith Üniversitesi tarafından 5 yaşın altındaki 176 çocuk üzerinde yapılan çalışmanın sonuçları dikkat çekici. Araştırmaya göre yüzen bebekler, yüzmeyi bilmeyen yaşıtlarına göre daha hızlı gelişim gösteriyor. Bebekler yüzme sırasında beynini çok yönlü kullanmayı öğreniyor. Dil gelişimi, okuma yazma becerileri, akademik öğrenme, mekansal farkındalık yetenekleri güçleniyor. Yönleri öğrenme ve hafıza gibi bilişsel süreçlerde yaşıtlarından daha ileri gelişim gösteriyorlar.
 • Yüzmeyi bebeklik çağında öğrenmek hem çocukluk hem de yetişkinlikte boğulma riskini azaltabilir.
 • Normalden farklı ve eğlenceli bir ortamda yüzmeyi öğrenme ve başarılı olma hissi küçüklerde özgüveni artıran bir unsurlardan biri. Üstelik yüzmeyi çocukluk çağında öğrenmek; sosyal ortamlarda daha rahat hareket edebilme, öz saygı, özdenetim ve güçlü başarı duygusuyla da doğrudan ilişkili.
 • Bebek yüzme eğitimi, ilerleyen yaşlarda artabilen aquafobi (su korkusu)’nin görülme riskini de azaltır.
 • Küçüklerde yüzme eğitimi, kardiyovasküler sağlığı, dayanıklılığı ve kan dolaşımını artırır.
 • Suda egzersiz yapmak özellikle yeme ve uyku bozukluğu olan küçükler için de son derece faydalıdır. Egzersiz sırasında yorulan küçükler daha kolay uykuya geçer. Yüzmenin iştahı artırdığı da hesaba katılırsa çocuklarınızdaki yeme bozukluklarını eğlenceyle çözmeniz de mümkün olabilir.

Bebeklerde yüzmenin faydaları bunlarla da sınırlı değil. Özellikle eğitmen veya ebeveynle tensel temas içinde olmak, küçüklerde sosyal ilişkileri güçlendirme açısından son derece faydalı. Sağladığı tüm faydalarla birlikte çocuğunuzun eğlenirken sosyalleşebileceği Eryaman bebek etkinlikleri arayışında mısınız? İnan Yüzme’nin kapıları artık bebekler için de her zaman açık.

Bebek Yüzme Eğitimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Erken yaşta yüzmeyi öğrenmek küçüklerin ilerleyen yıllarda özgüvenli hareket etmesini sağlar. Farklı ortamlarda kendi güvenliğini sağlayabilmesine ve birçok açıdan hızlı gelişim göstermesine yardımcı olur. Pek çok uzman, küçüklerin yenidoğan çağından itibaren yüzme eğitimi alabileceğini savunur. Hatta yüzme eğitimine doğumdan sonraki 6. aydan itibaren başlanabileceği söylenebilir.

Bebek yüzme eğitimleri sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç unsuru da sizin için araştırdık:

 • Bebeklerin vücut ısısını korumak için havuz sıcaklığının 30-32°C arasında olması önerilir. Üşümemesi için de belli aralıklarla omuzlarına kadar suya girip beklemesini sağlayabilirsiniz.
 • Yüzme eğitimi sırasında suda kalma süresini kademeli olarak artırmak etkili olabilir. Aynı zamanda, kendisini güvende hissedebilmesi için bebeğinizin ilk su deneyimini evde küvette gerçekleştirebilirsiniz. Bu sırada suda oynamayı sevdiği ördek, top, gemi gibi plastik oyuncakları da unutmamakta fayda var.
 • Bebeğinize yüzme eğitimi aldırırken havuz suyunu emmeyen mayo bebek bezi bulundurmayı da unutmamalısınız.
 • Bebeğinizin yüzme eğitimi alacağı havuz kapalı değilse onun cildine uygun bir güneş kremi kullanmanızı öneririz.

Bebeğinizin yüzme eğitimi alırken bu ortamdan zaman zaman ürkmesi oldukça doğal. Ancak bu süreci daha keyifli ve güven dolu bir deneyime dönüştürmek için bebeğinizle birlikte suya girmeyi deneyebilirsiniz. Suda kol çarpma, baloncuk çıkarma ve ayak çırpma gibi küçük aktiviteler sırasında bebeğinizin yanında olabilirsiniz Bu kendini güvende hissetmesini ve suya alışmasını kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin Suyla Dost Olmasını Sağlayacak Eryaman Yüzme Kursları

Neredeyse her ebeveyn doğduğu andan itibaren çocuğunun geleceğini planlamaya başlıyor. Yabancı dilden dansa kadar birçok alanda donanımlı hâle gelmesi için baş döndürücü bir araştırma sürecine giriyor. Bebeğinin ihtiyacı olabilecek her yeteneği henüz bu aylarda edinmesini isteyen anne babaların gözdesi ise yüzme kursları oluyor. Özellikle boğulma riskine karşı bebek yüzme dersi alımı ebeveynler için kritik bir konu. Bu nedenle çocuklarının tatilde doyasıya eğlenmesini isteyen anne babalar yüzme kursu arayışına giriyor. Haliyle Eryaman’da bebek etkinliklerini araştırırken yüzme kurslarına da sıkça göz atıyor.

Bebeğiniz için Eryaman’da yüzme kursu arıyorsanız bölgede faaliyet gösteren İnan Yüzme’de baby swimming eğitimi verdiğimizin altını çizelim. Uzmanlar eşliğinde gerçekleşen bu eğitimlerde küçüklerin keyifli vakit geçirmesi sağlıyor. Aynı zamanda temel yüzme becerileri, nefes tutma, suyu itme ve çekme, suda sırt üstü durabilme gibi yetileri kazanabilmesi hedefleniyor. Çeşitli programlar hâlinde düzenlenen eğitimlerde suda güvenli şekilde durabilme ve hareket edebilmenin yanı sıra yüzme stilleri de öğretilmekte. Siz de bir sonraki tatilde tüm sevdiklerinizle suyun tadını çıkarmanın hayalini kuruyorsanız, bebeğinizi Eryaman baby swimming profesyonellerine emanet etmek için İnan Yüzme Kursu olarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Eryaman yüzme kursu faaliyetlerimizi takip etmek için İnan Yüzme Instagram sayfamızı da takip edebilirsiniz.

 

Faydalanılan Kaynaklar:

https://news.griffith.edu.au/2013/08/13/swimming-a-smart-move-for-children/

https://news.griffith.edu.au/2012/11/15/swimming-kids-are-smarter/

https://lansinoh.com.tr/bebeklerde-yuzme/